Historie

Historie Kypru sahá až do 8 000 př.n.l. Po objevení mědi ostrov zbohatl, čímž přilákal Řeky, kteří tento ostrov osídlili a vtiskli mu svou kulturu. Bohatý ostrov však nelákal pouze Řeky, ale i další národy se snažili o nadvládu země. Můžeme si např. jmenovat Egypťany, Asyřany, Peršany a Římany atd. Kypr byl po rozpadu římské říše pod nadvládou Byzantské říše.  Od té doby je křesťanství oficiálním náboženstvím této země.
 
Nejvíce se však na Kypru podepsala nadvláda Řecka. Dodnes má ostrov pozůstatky jeho kultury a mluví se tu řecky. Řekové obsadili ostrov 1 500 př.n.l. a 1 200 př.n.l. Achátové. tím došlo, že se na ostrově začaly mísit dvě kultury.

Roku 1489 byl ostrov obsazen Benátskou republikovou. Nadvláda ji vydržela do roku 1571. V roce 1570 obsadilo totiž Turecko Kypr. Proběhla zde snaha o zničení křesťanství. Katolická církev byla téměř zlikvidována a některými představiteli byl přijat islám. I přesto však řecká ortodoxní církev přežila.

V roce 1878 se ostrov dostal pod správu Britů a v roce 1925 se stal ostrov britskou korunní kolonií.

Pro ostrov je snad nejdůležitějším mezníkem rok 1960, ve kterém došlo k nezávislosti Kypru. Méně veselým datumem je rok 1974, ve kterém Kypr obsadilo Turecko a získalo 37% území na severu ostrova. Tuto část ostrova má dodnes.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 27°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist