Obyvatelstvo

Počet obyvatel na Kypru je kolem 690 000. Země je rozdělena na řeckokyperskou část a na tureckokyperskou část. Kyperští Řekové tvoří 80% obyvatelstva, 18% jsou Turci a zbylé 2% jsou menšiny. Průměrná hustota obyvatel činí 81 osob na km2.

Nejvíce lidé se soustřeďuje do hlavním měst. V Nikósii je cca 200 400 obyvatel. Dále velká část obyvatel je ve městech Limassolu, v Larnacu a v Paphos.

Hlavním náboženstvím Kypru je pravoslavné křesťanství, které je zde zastoupeno z 97%.

Mluví se zde řečtinou a turečtinou, ale v turistických centrech není většinou  problém domluvit se anglicky. Navíc i ukazatele jsou většinou dvojjazyčné, buď v řečtině nebo turečtině (podle toho, v jaké části ostrova se nacházíte) a v angličtině.

Stejně jako ve všech jiných turistických centrech jsou lidé milí, ochotní a zvyklí na přívaly turistů. Za běžných okolností tedy není problém se zdejšími domorodci vyjít. Je ovšem důležité vědět, že přeci jen mají jinou mentalitu a některé projevy, které my považujeme za běžné, je mohou urazit.

Především chcete-li navštívit kostely či mešity, choďte slušně oblečeni se zahalenými rameny a bez bot. Na těchto posvátných místech nikterak nekřižte ruce, ani nohy -  je to považováno za provokaci.

Pozor: Domorodci na Kypru berou téměř za samozřejmost, že dostanou spropitné. A jak by mělo být vysoké? Je to na vás, ale optimální je zhruba 10% z ceny.
 
Chcete-li poznat ale pravou tvář domorodců, vypravte se mimo turistickou oblast. V turistických centrech je vstřícnost a usměvavost často hranou. Přeci jen turisté představují kapitál a za ten se stojí přetvařovat.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 27°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist